PORADNIA BEZDECHU SENNEGO

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej OPIEKUN ul. Tumidajskiego 2, 20- 247 Lublin

tel/fax: 81- 443 97 05 , 660 322 515 (w dni robocze godz. 8:00-16:00) lub 606 897 286

e-mail: bezdechsenny@nzozopiekun. lublin.pl

 

ETAPY DIAGNOZY

 

ETAP I

Jeśli podejrzewasz u siebie obturacyjny bezdech senny, zgłoś się do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz powinien wystawić skierowanie do poradni pulmonologicznej w celu zdiagnozowania i dalszego leczenia bezdechu. Po otrzymaniu skierowania należy zapisać się na wizytę do poradni pulmonologicznej lub bezpośrednio na badanie polisomnograficzne.

ETAP II

Podczas diagnostyki w poradni lub oddziale chorób płuc zostanie wykonana polisomnografia, a w przypadku zdiagnozowania choroby również próba leczenia i wyznaczenie ciśnienia terapeutycznego.

W zależności od ośrodka aparat do leczenia zostanie Ci wypożyczony na jedną lub dwie noce w szpitalu lub na kilka dni do używania w domu (jest to tzw. próba terapeutyczna). Po zakończonej próbie terapeutycznej lekarz wystawi wniosek o dofinansowanie sprzętu, a w wypisie z leczenia poda rodzaj zaleconej terapii oraz ciśnienie terapeutyczne.

 

ETAP III

Dobór właściwego aparatu CPAP i maski jest niezwykle ważny dla skuteczności leczenia.

Lekarz może wskazać aparat CPAP odpowiedni dla Twojej terapii.

Aby mieć pełny przegląd możliwości różnych aparatów, możesz także zadzwonić do nas: tel/fax: 81 4434 29 00 ; 660 322 515 ; 606 897 286

Nasi specjaliści doradzą Ci najlepsze rozwiązania i pomogą dobrać maskę.

Dobór właściwej maski jest bardzo istotny, gdyż jej niedopasowanie, a w efekcie nieszczelność, obniża skuteczność lub prowadzi do zaniechania terapii.

ETAP IV

Korzyści z leczenia bezdechu podczas snu mogą być ogromne. Gdy już przywykniesz do terapii, może okazać się, że masz siłę i ochotę wrócić do swych wcześniejszych pasji i zainteresowań. Lepszy, zdrowszy sen jest możliwy i ma wpływ na każdy aspekt Twojego życia. Dzięki konsekwentnemu stosowaniu terapii odzyskasz kontrolę nad swoim zdrowiem, samopoczuciem i życiem.

Wymieniaj elementy aparatu CPAP, by cieszyć się lepszym snem

Wielu pacjentów cierpiących na bezdech podczas snu nie zdaje sobie sprawy, jak okresowa wymiana maski i innych elementów wpływa na odpowiednie działanie aparatu, wygodę jego stosowania oraz skuteczność całej terapii. Gdy aparat CPAP będzie działał optymalnie, od razu poczujesz różnicę. Aby Twoja terapia przynosiła spodziewane efekty, należy:

regularnie sprawdzać aparat

wymieniać zużywające się elementy maski

Pamiętaj, że nieleczony bezdech senny może być niebezpieczny dla życia. Aby w pełni wykorzystać terapię, używaj zestawu CPAP każdej nocy.

 

Aparat CPAP – refundowany w 90% przez NFZ

 

Aparaty CPAP dla chorych ubezpieczonych są częściowo refundowane przez NFZ (90% kwoty 2100 zł tj. 1890 zł). Refundacja jest możliwa na podstawie wniosku o dofinansowanie sprzętu wystawionego przez lekarza specjalistę po przeprowadzonej diagnostyce i zdiagnozowaniu bezdechu.

Jeżeli u chorego zdiagnozowano umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności, w kosztach refundacji mogą uczestniczyć ośrodki pomocy: MOPS, PCPR, PFRON.

Aparat CPAP – refundowany w 90% przez NFZ

 

Leczenie protezą powietrzną CPAP – Metoda z wyboru leczenia obturacyjnego bezdechu sennego i metoda pomocnicza w innych zaburzeniach oddychania. Wykonujemy zarówno próbę leczenia z ustawianiem parametrów CPAP, w warunkach ambulatoryjnych (w ramach NFZ przy realizacji zlecenia na CPAP) – także z użyciem systemu kontroli zdalnej Air View. Dysponujemy aparatami CPAP Firmy ResMed oraz Phillips Dreamstation. W razie potrzeby stosujemy też tryb BIPAP ST i AVAPS. W ramach poradni profilaktyki i leczenia bezdechy wykonujemy okresową kontrolę leczenia CPAP – posiadamy oprogramowanie do analizy aparatów CPAP.

________________________________________

Pracownicy

• dr n. med. Jan Siwiec - specjalista chorób płuc

• piel. Iwona Lichowska – specjalistka opieki długoterminowej