PORADNIA BEZDECHU SENNEGO

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej OPIEKUN ul. Tumidajskiego 2, 20- 247 Lublin

tel/fax: 81- 443 97 05 , 660 322 515 (w dni robocze godz. 8:00-16:00) lub 606 897 286 

e-mail: bezdechsenny@nzozopiekun. lublin.pl

 

do zdiagnozowania problemu należy wykonać jedno z badań:

1.    POLIGRAFIA (badanie przesiewowe) -                                                                          wykonywane w domu pacjenta dające wstępną ocenę posiadania bezdechu i rodzaju bezdechu

 

2.   POLISOMNOGRAFIA (badanie pełne z zapisem EEG) -                                              wykonywane w warunkach szpitalnych

 

Diagnostyka jest dziś ułatwiona dzięki wykorzystaniu wysoce zaawansowanej technologii.                                      Stosujemy najnowocześniejszy przenośny aparat  umożliwiający diagnozowanie zaburzeń snu w warunkach domowych, bez konieczności pobytu w szpitalu.

 

W celu wykonania badania należy zgłosić się do naszej poradni. Następnie pracownik poradni ustali termin wykonania badania. Pacjent może przejść przeszkolenie wykonania badania w poradni lub domu pacjenta,  w zależności od preferencji. Cena badania zawiera również ocenę badania wykonaną przez lekarza specjalizującego się w leczeniu bezdechu sennego.

 

Jeśli wynik badania wskaże na występowanie bezdechu należy ocenić jakiego rodzaju aparatu do leczenia wymaga  pacjent. W tym celu PACJENT OTRZYMUJE APARAT DO USTALENIA PARAMETRÓW TERAPEUTYCZNYCH

 

Badanie jest odpłatne, cena – w cenniku badań.

 

 

 

…… Chrapiesz, a w ciągu dnia odczuwasz zmęczenie, senność,   bóle głowy, możesz cierpieć na bezdech senny…….

 

Co to jest bezdech senny ?

 

Obturacyjny bezdech senny (OBS) jest chorobą, polegającą na wielokrotnym występowaniu podczas snu epizodów braku przepływu powietrza przez drogi oddechowe – tak zwanej hipowentylacji i bezdechów. U chorych na OBS dochodzi do zapadania się języka i gardła. Przepływ powietrza przez drogi oddechowe ustaje zupełnie lub jest zbyt mały. Pojawiają się bezdechy. Objawy choroby możemy podzielić na występujące w nocy i w dzień.

Objawy nocne:                                                                                                                                                                                          bezdechy obserwowane przez osoby trzecie - • głośne nieregularne chrapanie, • nagłe wybudzenia ze snu połączone często z uczuciem braku powietrza, przyspieszonym oddechem czy tętnem • nadmierna potliwość w nocy, • potrzeba oddawania moczu  • niespokojny przerywany sen • czasem problemy z zaśnięciem po przebudzeniach, • znaczna suchość w ustach po przebudzeniu .

 

Objawy dzienne:                                                                                                                                                                                                budzenie się z bólem głowy,• sen nie przynoszący wypoczynku, ,• nasilona senność podczas dnia – często bardzo utrudniająca normalne funkcjonowanie• nadmierna drażliwość, • trudności z koncentracją i pamięcią (problemy rodzinne, problemy w pracy)

 

Przyczyny OBS :                                                                                                                                                                                                         • nadwaga • opadające, wydłużone podniebienie miękkie i języczek • pierwotnie wąskie drogi oddechowe• krótka szyja,• duży język;• cofnięta żuchwa;• przerośnięte migdałki podniebienne i gardłowy;• skrzywiona przegroda nosa• obecność polipów lub przerośniętych małżowin nosowych w obrębie przewodów nosowych

 

Badanie przesiewowe (poligrafia):                                                                                                   aby dowiedzieć się, jakie jest prawdopodobieństwo, że cierpisz na OBS powinieneś skonsultować się ze specjalistą zajmującym się zaburzeniami snu.     

 

 Jeżeli okaże się, że jest ono wysokie, lekarz zadecyduje o wykonaniu dalszych badań diagnostycznych.

 

Sama diagnostyka składa się z wywiadu, jaki lekarz przeprowadza oraz badania snu trwającego całą noc. Jest to tzw. badanie poligraficzne. Badanie snu umożliwia monitorowanie oddychania, rejestrację chrapania, ocenę utlenienia krwi, aktywności mięśni i pozycji ciała w czasie snu.

 

Badanie polisomnograficzne (polisomnografia):                                                               pełne badanie polisomnograficzne, w porównaniu z - najczęściej wykonywanym - przesiewowym badaniem snu (badaniem poligraficznym), umożliwia dodatkowo monitorowanie czynności bioelektrycznej mózgu (fal mózgowych - EEG). Analiza fal mózgowych pozwala na m.in. dokładną ocenę struktury snu oraz wybudzeń.

 

Czym grozi bezdech senny                                                                                                                                                               obturacyjny bezdech senny (OBS)  rozwija się w sposób skryty i podstępny.   OBS o niewielkim nasileniu, niepowodujący objawów dziennych może doprowadzić do rozwinięcia się: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu serca, udar mózgu, zaburzenia potencji, depresji, wypadki komunikacyjne

 

Jak leczy się OBS?                                                                                                                                                                              Niezależnie od ostatecznie wybranego modelu terapii, u wszystkich chorych jej niezbędnym elementem jest modyfikacja stylu życia polegająca w głównej mierze na:  redukcji masy ciała, unikaniu spożywania alkoholu w godzinach wieczornych, unikaniu spożywania leków nasennych, spaniu na brzuchu lub na boku (unikaniu spania na plecach),dbaniu o prawidłową higienę snu.  Gdy choroba przybiera trudniejszą do wyleczenia formę, niezbędne jest również rozpoczęcie terapii wspomagającej oddychanie. Jest to tzw. metoda CPAP:

 

CPAP - której nazwa pochodzi od angielskiego Continuous Positive Airway Pressure (stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych).      Polega ona na zastosowaniu specjalnego urządzenia generującego strumień powietrza pod dodatnim ciśnieniem, które utrzymuje drożność dróg oddechowych w czasie snu oraz eliminuje chrapanie. Powietrze w swobodny sposób dostaje się do płuc, nie dochodzi do niedotlenienia w czasie snu, sen staje się spokojny i przebiega prawidłowo, a objawy choroby ustępują.

 

CPAP jest bezpiecznym, bezbolesnym i powszechnie stosowanym sposobem leczenia obturacyjnego bezdechu sennego, znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych powikłań choroby. Dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem wykorzystywanym w terapii bezdechu.  

Podejrzewasz, że problem Obturacyjnego Bezdechu Sennego                                                                           

                                         może dotyczyć również Ciebie?                                                                                             

Skonsultuj się z nami ……

 

 

 

 

 

 

 

Od 2006 roku,  Ośrodek  prowadzi wentylacje mechaniczną domową dla osób potrzebujących oddychać  przy pomocy respiratora oraz całościowej opieki nad pacjentem (lekarz, pielęgniarka i rehabilitant). Zatrudniamy wykwalifikowany personel pracujący na wysokiej klasy sprzęcie

 

ZAPRASZAMY  DO WYKONANIA BADAŃ                                       POSIADAMY W OFERCIE REALIZACJĘ ZLECEŃ NA REFUNDOWANY (NFZ) CPAP